27 באפריל 2020

ספר חדש!

האשה מה אומרת? נשים בישראל בשנות המדינה הראשונות 


יש כאלה,  בעיקר גברים, שאוהבים להגיד שספר חדש זה כמו תינוק חדש. אז אומרים. ספר לא יעיר אותך בלילה, לא יטרוק לך את הדלת ולא תחרדי לשלומו גם אחרי שגדל. ספר מקסימום ישאיר אותך ערה עד מאוחר, כי מעניין אותך לקרוא בו והוא מעורר מחשבות על עצמך ועל העולם ואולי גם השראה. זה בדיוק מה שאני מאחלת לך כשתקראי ספרים בכלל, ואני מקווה שזה יקרה לך גם עם הספר הזה. באמת אנחנו הנשים הננו מברזל שאין אנו נופלות תחתינו או עושות שערוריות ומהפכות" ("הרהוריה של עקרת בית", האשה במדינה, 1950)

עם הקמתה הכריזה מדינת ישראל כי יתקיים בה שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור, בלי הבדל מין, אך מציאות חייהן של נשים במדינת ישראל הצעירה הייתה שונה בתכלית. מה היה להן לומר על כך? 

האשה מה אומרת? מביא עמדות ודעות של נשים ישראליות בעידן של הכרעות גדולות ומאבקי קיום בימי קטנות על מקומן ותפקידיהן כאזרחיות המדינה, בבית, במשפחה ובשוק העבודה. הספר מתבסס על מדורי הנשים בעיתונות ועיתונות הנשים ומברר מה אמרו נשים על חברות הכנסת ועל האשה היחידה בממשלה, על שירות בנות בצה"ל והדרת נשים, על תפקידן כאימהות בעת מלחמה ובמאבק לשלום, על עידוד הילודה וזכות האשה על גופה, על נטל עבודות הבית ואפליית נשים בשכר ובתעסוקה. בתוך כך מגלה הספר כתב עת פמיניסטי נשכח, שופך אור על סיפור אימוצה של תינוקת בת תימן וחושף פרשת מחאה של חניכה בקורס טיס של חיל האוויר שהודחה והושתקה.

האשה מה אומרת? משמיע קולות מן העבר המלמדים כיצד בימי ראשית המדינה, בין המטבח לחדר הילדים, גם נשים הכריעו; קהל הקוראות והקוראים עשוי למצוא בו הדהוד למציאות החיים בישראל של ימינו. 

אשמח לקרוא ולשמוע מה אתן אומרות, ורק שתהיו בריאות.