29 במאי 2016

5 דברים שהילדים והילדות ילמדו בל"ג בעומר

ל"ג בעונש חינוכי


בשנים האחרונות ל"ג בעומר אינו חג בן יום אחד. במשך שבוע בוערות מדי אחר הצהריים מדורות קטנות שמזהמות את האוויר, הסביבה והנשמה. אלו הן המדורות של ועד ההורים. ליד כל אחת עומדים מבוגרים שמרחיקים ילדים מהאש, מאכילים אותם ומחכים שהמפעיל יסיים את הקטע ונלך הביתה. אבל השתתפות במדורה היא דווקא מעשה חינוכי ממדרגה ראשונה. ככה נלמד את הילדים והילדות איך מתנהלת היום המדינה.

קומזיץ של הגן לפני 70 שנה, בערך. צילום: לע"מ, מתוך פיקיוויקי

במדורת ל"ג בעומר הילדים והילדות ילמדו שחשוב לשמור על מסורת אבות. במהלך השנה עסוקים הילדים בשמירה על הסביבה במסגרת חינוך לקיימות. בקבוקי פלסטיק נאספים, בבית הספר מתקיים יריד יד-שנייה, ליד המזכירות יש קופסה לסוללות ריקות, בט"ו בשבט שותלים. כל אלה עולים באש מול הצורך להדגים איך בימי קדם העבירו את ההודעה על פרוץ מרד בר-כוכבא, שמן המעט שידוע ברור שלא יצאו ממנו דברים טובים.

במדורת ל"ג בעומר הילדים והילדות ילמדו שמזון מהיר זה בריא. לפי חוזר מנכ"ל של משרד החינוך שפורסם בתחילת אפריל, החל מאחד בספטמבר 2016 יפקח המשרד על איכות המזון המוגש והנמכר במוסדות החינוך, בדגש על הימנעות ממזונות עתירי סוכר ושומן וממזון מהיר. המנה העיקרית בתפריט המדורה של הכיתה כוללת בדיוק את זה: נקניקיות, שוקולד למריחה ומרשמלו.

במדורת ל"ג בעומר הילדים והילדות ילמדו שהחזק שורד. לא יושבים סביב המדורה אלא מתרחקים. אם אם נותנים ידיים זה בשביל לנצח במשימה ולקבל פרס. ומצייתים למפעיל שמדי פעם זורק סוכרייה, כדי שנשאיר אבק לקבוצה השנייה. אולי בגלל זה בשנים האחרונות כבר לא קוראים לכל זה קומזיץ, שפירושו ביידיש בוא לשבת, אלא מדורה, אולי נגזרת של המילה הדרה

על כוח וכוחנות בחינוך
5 דברים שאפשר ללמוד מ"לתת חמש"

במדורת ל"ג בעומר הילדים והילדות ילמדו שזה ממש בסדר להגיד דבר אחד ולמחרת לעשות ההפך. היום גם ההורים יודעים שעישון הוא מסוכן.  בתחילת 2016 נכנס לתוקף איסור מטעם שר הבריאות על עישון במוסדות חינוך. לפי משרד הבריאות מחקרים רפואיים קובעים כי עשן הסיגריות גורם למומים בעובר ופוגע בבריאות ילדינו, ילדים להורים מעשנים סובלים יותר מאסטמה וכל סיגריה גורמת למחלות ומכניסה 43 חומרים מסרטנים לגופך. לכו תגידו להם בעוד כמה שנים שלעשן זה ממש גרוע. 

במדורת ל"ג בעומר  הילדים ילמדו והילדות שהילד/ה במרכז. לא חסרים הורים שחושבים שמדורה היא מסורת מיותרת. זה מזהם, זה משעמם וזה נטל על תקציב ועד ההורים. אבל שיישרף הכול, תראו איך הם נהנים.  

עוד משהו על הווטסאפ של הכיתה ועוד משהו על מצב האומה, וגםמבחן עצמי