15 באוגוסט 2013

גבר עושה סקס והולך לעבודה, אישה עושה ילד ונשארת בבית

5 הערות בעקבות סרטון האם והילד של הארץ דיגיטל*


לחברה טובה שלי יש בדיחה: לפני שנות אור בקיבוץ, חברה אחת ילדה תינוק בריא. שבועיים אחרי, מותשת כמו שרק אישה אחרי לידה ראשונה יכולה להיות, באה להתלונן שהיא רוצה להחזיר ולא יכולה. היא לא מוצאת אצלו פתק החלפה. חשבתי על זה כשצפיתי בפעם השנייה והשלישית בסרטון אתה יודע איפה הבעיה שלך דוד המכונה בקיצור "סרטון האם והילד" להארץ דיגיטל. לא במפתיע, סרטון זה מעורר פחות תהודה מזו של הסרטו הראשון שהועלה לרשת. בכל זאת, חווית המשתמש של הגבר בסרטון הראשון כללה תשמישי מיטה. כאן חווית המשתמשת של האישה כוללת חיתול מלא. סקסי זה לא.
כמו בפרסומות לגבינה לבנה, האישה היא צעירה לבנה. היא לבושה חולצה מפוספסת, ג'ינס מהוה וקצר במידה, נעולה נעלי סירה שטוחות ומאובזרת באופניים אדומים ובתינוק. היא והתינוק (להלן: דויד, במילרע) יוצאים לשאוף אוויר צח מהריאות הירוקות של העיר, מן הסתם תל-אביב. דויד מתנהג כמו תינוק. אימא משתעממת, ויודעת למה. התינוק משעמם אותה. מקור השעמום של דויד, מאבחנת אימא, הוא גם בממשק שלו, אבל בעיקר בתכנים שהוא מסוגל לספק. זו גם אחת הבעיות בשני הסרטונים האלה של הארץ דיגיטל, שמשמרים את חלוקת התפקידים המסורתית המוּכּרת שכנראה גם מוֹכרת: גבר עושה סקס והולך לעבודה, אישה עושה ילד ונשארת בבית. על הדרך מציג "אם וילד" כמה אמיתות מוכחות מאליהן, ובראשן האימא של האמת. אימהות היא סטטוס בלתי הפיך, ותינוק זה לא מה שחשבת. הנה חמש דוגמאות: 

1. אם ותינוקהּ מתנהלים לבדם בעולם. בטי פרידן כתבה את זה מזמן. לא צריך דיכאון אחרי לידה בשביל זה. גם אחרי שהתפרים הצטלקו, את בטוחה שמעתה חייך יתנהלו בין טיפת חלב לסופרפארם. לעניין זה האפליקציה של הארץ היא אמצעי לא רע להפגת הבדידות כמו שכל אפליקציה אחרת של אתר חדשות אחר יכולה לעשות את זה, מינוס מדור הרכילות. אם כבר הפגת בדידות, עדיף שתצטרפי לקבוצת הורים בפייסבוק.

2. תינוק זה משעמם. בחופשת הלידה ואחריה אינטראקציה עם אנשים שלא אומרים רק אָה, בָּה ואפילו במבה (כולל במבה של טבעונים) הופכת למצרך נחשק מאוד, שלא לדבר על אתגר אינטלקטואלי. אבל מה שמניע את האימא בסרטון הפרסומת של הארץ דיגיטל הוא סיפוק מיידי. תינוקי, אל תרגש אותי. תחכים אותי. סבלנות, זה יקרה. בינתיים, אם הפרינט עוד לא מת, קחי ספר.

3. אישה לא מפרנסת. אבא הלך לעבודה. או נסע באוטו לעבודה. או ברכבת. או בהסעה. או רכב לעבודה על אופניים. או שהוא עובד מהבית. בסרטון אבא של דויד הוא נוכח-נפקד. בזכותו אימא של דויד, שכבר עבר את השבוע ה-14 לחייו, לא מוטרדת מיוקר המחייה וריבוי ההוצאות, זכויותיה הלא מספקות בתור אם עובדת, כושר ההשתכרות הנמוך של נשים לעומת גברים בעד אותה העבודה ושוק העבודה הישראלי שיצוק במתכונת גברית. היא רוכבת על אופניים כי זה מגניב ואקולוגי.

4. הפרעת קשב היא בעיקר תולדה של הבנייה חברתית. דויד יודע להעסיק את עצמו יופי: הוא מתבונן ומגלה, לומד וחוקר, ואפילו: מסתפק במועט. אימא לא מבינה איך חצי שעה הוא עושה לה פה את אותו הדבר. זה מצ'עמם. תוך שנה שנתיים הסביבה תהפוך אותו לתזזיתי, קצר רוח וחסר סבלנות, ממורמר ונרגן. בקיצור, לאימא שלו. 

5. בסוף האישה היא זו שמחרבנים עליה, והיא גם זו שצריכה לנקות את זה.

* פורסם בפורטל אונלייף