ביקורות ספרים


חלוצות המחול הישראלי על הספר מחוללות הציונות מאת ליאורה בינג-היידקר, הוצאת עולם חדש. פורסם בהארץ מוסף ספרים.

מה אפשר ללמוד מיומנים שנכתבו בתקופת השואה? על הספר טראומה בגוף ראשון מאת עמוס גולדברג, הוצאת כנררת זמורה-ביתן דביר ואוניברסיטת בן-גוריון בנגב. פורסם בכתב העת זמנים.

למה "כך נבשל" לא יצליח בטירוף בשנת תשע"ז? על הספר כך נבשל שערכה רוזיה יבנין, תל אביב: נר, מהדורה ראשונה בתש"ח. פורסם בהארץ מוסף ספרים

מכתיבה ישחרר רק המוות על הספר כמו שאלה פתוחה מאת עדה אמיכל-ייבין, הוצאת עולם חדש. רומן שסיפור חייו של גיבורו שזור בתולדות היישוב והמדינה. פורסם בהארץ מוסף ספרים.

שוברות שתיקה על הספר איך קרה ששרדת מאת אסתר דרור ורות לין, הוצאת הקיבוץ המאוחד. עדויות אמיצות של ניצולות על התעללות מינית שעברו בתקופת השואה. פורסם בהארץ מוסף ספרים.

שבע השנים הראשונות של תמי ארד על הספר על חוט השערה מאת תמי ארד, הוצאת כתר ספרים. רומן בו משולבים היומנים המקוריים שכתבה בזמן אמת. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

מה אפשר ללמוד ממשפטי קאפו סיפורי פרשות המשפטים של קאפו בישראל. על הספר קאפו באלנבי מאת איתמר לוין, הוצאת יד יצחק בן-צבי ומכון מורשת: בית עדות על שם מרדכי אנילביץ'. פורסם בהארץ, מוסף ספרים

"כמה פחדתי, כנראה רק אלוהים יודע", אמרה דורה זוֹבֶּרמַן עדויות ילדים וילדות שעברו את השואה מתוך הפרוטוקולים של המכון ההיסטורי היהודי בוורשה. על ילדי המלחמה 1948-1944: ילדים מספרים על השואה, עורך: חנן אלטשטיין, הוצאת ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות ספרי חמד. פורסם בכתב העת זמנים.

האשה שהראתה לנו איך נראית איה הג'ינג'ית סיפור חייה של המאיירת אראלה הורביץ. על פועם ונפעם מאת מוטי זעירא, הוצאת פרדס. הארץ, מוסף ספרים.

החרדים והחרדיות מחפשים משמעות על זכרון השואה בחברה החרדית בישראל. על פאר תחת אפר: החברה החרדית בצל השואה מאת מיכל שאול, הוצאת יד יצחק בן-צבי ויד ושם. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

הזכרון כתרופת-נגד לזיכרון של אסון סיפורו של הארכיון החשוב ביותר בתקופת השואה. על מי יכתוב את ההיסטוריה שלנו? מבט חדש על ארכיון עונג שבת מאת שמואל קאסוב, הוצאת יד ושם וכנרת, זמורה-ביתן, דביר. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

מי את, חנה סנש? על סיפורה של המהגרת שהיתה לז'אן דארק הישראלית. על הספר אסורה בארץ חדשה: סיפורה של המהגרת חנה סנש מאת רותי גליק, הוצאת פרדס. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

שלא ייגמר לעולם דיוקן עצמי ואינטימי של חנה סנש, בלי פאתוס. על את לבדך תביני: מכתבי חנה סנש 1935-1944, הוצאת הקיבוץ המאוחד. בהארץ, מוסף ספרים.

כן לא שחור לבן חצי אשכנזי וחצי מזרחי: על דילמת הזהות של ה"מעורבים". על חצי-חצי: ישראלים ממוצא עדתי מעורב מאת טליה שגיב, הוצאת הקיבוץ המאוחד. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

שיר מזמור לפרטיזנית 
סיפור השואה האישי של הפרטיזנית ויטקה קובנר. על הפרטיזנית: סיפור חייה של ויטקה קובנר מאת מירי פרייליך, הוצאת רסלינג. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

מי סבלו יותר בשואה: נשים או גברים מי פחד/ה יותר ומי הי(ת)ה אכזר/ית יותר. על נשים וגברים בצל השואה מאת נחמה טק, הוצאת יד ושם. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

אני: יצור אנושי, נקבה, יוגוסלבית, סופרת, יהודייה 
על נשים כותבות עולם מאת דינה קטן בן-ציון, הוצאת כרמלפורסם בהארץ, מוסף ספרים.

האם שמעת על מאבק האישאות באהבנות על קובץ המאמרים מתודולוגיות מחקר פמיניסטיות בעריכת מיכל קרומר-נבו, מיה לביא-אג'אי, דפנה הקר, הוצאת הקיבוץ המאוחדפורסם בהארץ, מוסף ספרים.

שפת אמו כשאם ניצולת השואה ובנה ההיסטוריון כותבים ביחד ספר. על מה שהזמן והעצב הותירו: אם ובנה מתמודדים עם משא העבר מאת רומה נוטקביץ בן-עטר ודורון ש' בן-עטר, הוצאת יד ושם. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

במושב הקדמי של מרבד הקסמים 
על כשרון ההישרדות של נעמי חובארה. על מפאתי תימן: מסוק אלאת'ניין עד מושב נַחם מאת נעמי חובארה, הוצאת אעלה בתמר. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

איך אומרות פמיניזם בעברית 
על המאבק על הקול: נשות היישוב וזכות הבחירה 1917-1926  מאת מרגלית שילה, הוצאת יד יצחק בן-צבי. 

הן נשים והן מגדר 
על קובץ המאמרים מגדר בישראל: מחקרים חדשים על מגדר ביישוב ובמדינה בעריכת מרגלית שילה וגדעון כ"ץ, עיונים בתקומת ישראל (סדרת נושא). פורסם בכתב העת ישראל.

כשסיפור חיים פוגש את הטראומה 
על טראומה בגוף ראשון: כתיבת יומנים בתקופת השואה מאת עמוס גולדברג, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר ואוניברסיטת בן-גוריון. פורסם בכתב העת  זמנים, גליון 124.

הסיפור שאינו נגמר 
על הדורות הבאים, איככה יידעו? לידתו והתפתחותו של חקר השואה הישראלי מאת בעז כהן, הוצאת יד ושם. פורסם בכתב העת קתדרה, גיליון 145.

אמהות בקולקטיב על משתיקה לזעקה לדיבור: שלושה דורות של נשים בקיבוץ מאת אראלה למדן, יד טבנקין. פורסם בכתב העת זמנים, גיליון 89. 

פועלות, לוחמות ומשוררות על קובץ המאמרים העבריות החדשות: נשים בציונות וביישוב בראי המגדר בעריכת מרגלית שילה, רות קרק, גלית חזן-רוקם. הוצאת יד יצחק בן צבי. פורסם בכתב העת זמנים, גיליון 87. 

בכי עצור של ילדה בשואה על ריקוד השמחה והעצב מאת לאה בלומנקרנץ-פריד הוצאת בית לוחמי הגטאות. פורסם בכתב העת זמנים, גיליון 97

ספרי ילדים ונוער

ילדת שואה, ילדת תקומה על הספר זוהר רוצה לעוף מאת תרצה דביר (איורים: נורית צרפתי), הוצאת גוונים. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

שלושה דברים שהילדה שלך יכולה ללמוד מ"הבית של יעל" על הספר הבית של יעל מאת מרים רות (איורים: אורה איל), הוצאת הקיבוץ המאוחד. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

דו קרב כפול על המהדורה החדשה לספר דו קרב מאת דויד גרוסמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד. פורסם בהארץ, מוסף ספרים

ואם את נוסעת ספר לנוער שמערער על הצורך במסע לפולין. על מִסְפָּר מאת זהבה קור, הוצאת ידיעות ספרים, סדרת פרוזה עשרה. פורסם בהארץ, מוסף ספרים.

את לא אימא שלי 
סיפור שואה על אם ובת בין מקום מחבוא אחד למשנהו. על הילדה של דודה לולה מאת תרצה דביר, הוצאת הקיבוץ המאוחד. פורסם בהארץ, מוסף ספרים

אהרן אפלפלד מספר לילדים על השואה 
השואה כפי שאהרן אפלפלד מספר לילדים. על ילדה שלא מן העולם הזה מאת אהרן אפלפלד, הוצאת כנרת, זמורה-ביתן, דביר. פורסם בהארץ, מוסף ספרים. 

ואז הם לא התחתנו 
על הספר הנסיכה האבירה מאת קורנליה פונקה, תרגום: יונתן ניראד. הוצאת זמורה-ביתן. פורסם בהארץ מוסף ספרים.

אי הילדים 
לקרוא מבלי לדעת. על אי הילדים מאת מירה לובה בתרגום ימימה אבידר-טשרנוביץ, הוצאת רונפמן, תש"ל. פורסם בהארץ מוסף ספרים.

מד"ב הפוך 
על רון וג'ודי מאת יצחק נוי, הוצאת כתר. פורסם בהארץ, מוסף ספרים, פרויקט ספרי הילדים שאהבנו, ראש השנה תשע"ו.