8 באפריל 2014

פמיניסטית חלוצה או: חלוצה פמיניסטית?

עם העלאת הערך שרה טהון לויקיפדיה


שרה טהון נולדה ב-1881, שהיא גם שנת הורתה של התנועה הציונית. יש בזה ממד סמלי: מי שהיתה מחלוצות הפמיניזם בארץ-ישראל, דמות מפתח במאבק לשוויון בין המינים וזכויות האישה, פעילה פמיניסטית וחברתית שפעלה לקידום עצמאותן הכלכלית של נשים וזכותן לבחור ולהיבחר למוסדות היישוב היהודי שהיה אז בראשיתו. היא היתה האישה היחידה שכיהנה כחברה מן המניין ב"ועד הזמני של יהודי ארץ-ישראל", שהוחלף על ידי "אספת הנבחרים", והיה הנציגות הבכירה של היישוב היהודי בארץ ישראל בשנתיים הראשונות אחרי מלחמת העולם הראשונה. שרה טהון הלכה לעולמה ב-1920, שהיא גם שנת הולדתה של תקופת היישוב בארץ ישראל. גם בזה יש ממד סמלי. 

שרה טהון 1920-1881

שרה בראט נולדה בלבוב, גליציה, ולמדה בגימנסיה הראשונה לבנות והצטיינה בלימודיה. ב-1903, והיא כבת 21, נסעה לברלין, שם עבדה בין היתר במשרדו של ד"ר ארתור רופין, ועסקה שם בעיבוד נתונים. במקביל עבדה במשרד ה"יודישער פערלאג" וניהלה עבודה סוציאלית וקואופרטיבית בכפר הקואופרטיבי "וניגלופניץ" מיסודו של פרנץ אופנהיימר. שנתיים אחר כך הצטרף לעבודה במשרד זה יעקב טהון, דוקטור למשפטים, לימים ממנהיגי היישוב היהודי בימי המנדט הבריטי. בנם הבכור, ברוך, נולד בברלין ב-1903 ונפטר שם. כעבור שלוש שנים נולד הבן תיאודור, שנקרא על שם ד"ר תיאודור הרצל. בדצמבר 1907 באו לארץ ישראל והתיישבו ביפו. אחרי כשנה נולדה הבת רחל. כשהיתה הילדה כבת שלוש מתה ממחלה. כעבור שנה נולדה הבת היהודית, ואחרי הבת אביבה. אביבה נפטרה והיא בת שנה ושלושה חודשים. בשנת 1916 נולד הבן רפי.


מי היתה הציונית הראשונה
בעקבות הטקס בהר הרצל

הפעילות לקידום שוויון זכויות האישה העסיק את שרה טהון כל העת. היא ייצגה את "ארגון הנשים לעבודה תרבותית בארץ ישראל", ארגון ציוני שנוסד בגרמניה בשנת 1907 ונועד לקידום חינוך נערות ולמאבק בסחר בנשים. עיקר פעילותו הייתה הכשרת בנות הארץ למשלח יד והקניית חינוך עברי. כבר אז נודעה בתור אישה שמביעה את עמדותיה ללא מורא. 

היו אלה ימי שקיעתה של האימפריה העות'מנית. ימי המחסור הניעו נשים ונערות רבות להידרדר לעיסוק בזנות.  נשות אגודת הנשים בירושלים התארגנו במטרה למגר את התופעה, למשל באמצעות הכשרה מקצועית לנערות במסגרת בתי הספר למלאכת התחרה. ב-1917 פתחה שרה טהון בירושלים בית מלאכה לטווית צמר בו עבדו נשים. עבודותיהן של הנערות נמכרו ובכסף שהרוויחו סייעו למשפחותיהן. בעבורה היתה לכך משמעות ערכית. כך למדו הנשים על בשרן את חשיבותה של עצמאות כלכלית לאישה. לעבודת נשים בארץ היתה חשיבות רבה מאוד, שכן זו עומדת ביסוד ההתיישבות הציונית בארץ, שעיקרה אינה רק הפרחת שממה אלא תיקון חברתי.

שרה טהון מלמדת צעירות לרקום. התמונה מויקיפדיה

בעצם, שרה טהון היתה גם חלוצה במובן המקובל: היא פעלה לשילוב נשים בעבודה בתחום החקלאות, וסייעה לחנה מייזל בארגונה של "חוות העלמות" בכנרת. אך אורח חייהן של החלוצות שהתאפיין לעתים בפשטות ואפילו נזירות, לא מצאו חן בעיניה. לדעתה, אימוץ גינונים חיצוניים, כמו אי הקפדה יתרה על ניקיון ועל חזות חיצונית, אינו הדרך לקידום נשים. גם עמדה זו עוררה ביקורת, ולפעמים זעם.

בחורף 1920 חלתה בקדחת. בסוף חודש מרץ נפטרה ונקברה בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב. על המצבה נחקקו המילים: "מייסדת התאחדות הנשים העבריות לשווי זכויות בא"י". במודעות האבל וההספדים כינו אותה האישה העברייה שהקדישה את חייה לתחיית העם בארצו. חסיה פיינסוד-סוקניק, גננת בירושלים והגננת הראשונה בגן העברי מחוץ לחומות העיר, סיפרה שהיא שאפה להשליט שוויון בין האיש והאישה בחברה החדשה ההולכת ונבנית, וזאת כשהיא חדורה רגש לאומי והכרה ציונית. 

בעקבות הגננת חסיה פיינסוד-סוקניק

קורות חייה מלמדים שאין זו חלוצה קלאסית. למרות מעורבותה בחוות העלמות היא לא היתה חברת התיישבות שיתופית ולא שמה לה למטרה לעבוד את האדמה. היא היתה מחלוצות הפמיניזם בארץ, ואולי החשובה שבהן. 
הסטודנטית שכתבה את הערך שרה טהון לויקיפדיה חיפשה גילויים להוקרתה של פמיניסטית זו בהווה. במהלך העבודה על הערך התברר שבירושלים ישנו רחוב טהון, אך הוא נקרא על שם יעקב ושרה טהון.

החיבור בין סיפור פועלה של אישה זו בסיפור חייו של גבר נוכחת גם ברשת: הערך שרה טהון שייך בויקיפדיה לקטגוריות שונות, כמו חברי אסיפות הנבחרים, אנשי העלייה השנייה ואישים הקבורים בבית הקברות טרומפלדור בתל אביב, וגם לקטגוריה "פמיניסטים ישראליים", שרובה ככולה מונה ערכים על נשים. הנה עוד משהו שראוי לשנות אותו.

ויש המשך: במסגרת דיון העמיתים והעמיתות בויקיפדיה במהלך מועמדתו של הערך ל"ערך מומלץ" הציעה המשתמשת חוה להוסיף לערך את שם האם של שרה טהון, לשם התיעוד ההיסטורי. ניסיונות לאתר את הפרטים באמצעות ספרו של רפי טהון על אמו שרה טהון ובאמצעות בני ובנות המשפחה עלו בתוהו. התעלומה נפתרה בזכות האיתור הזריז של גידי פורז מקו הדורות, שמצא את רישום הלידה של שרה לאה טהון ובו שמות הוריה ושמות הסבים והסבתות שלה. על פי הרישום, אמה של שרה טהון היתה רחל חנה לבית בראנד, בתם של מרדכי בראנד ושרה לבית וולף. אביה היה שעיה (ישעיהו) בראט, בן חיים וינטה לבית שפיץ. הערך בוויקיפדיה עודכן, ועכשיו השם ידוע גם ידוע לכל מי שיחפשו חומר על שרה טהון, מאבק נשים בישראל לקידום זכויותיהן בראשית המאה הקודמת, פעילות פמיניסטית בפלשתינה-א"י, ועוד. 

בינואר 2016 הוכרז הערך שרה טהון שכתבה הסטודנטית גאות דוידיאן-אלישע כ"ערך מומלץ" על ידי ויקיפדיה ישראל, ובכך יצטרף לרשימת הערכים המקודמים לעמוד הראשי של האנציקלופדיה החופשית. היא בחרה לכתוב עליה מפני שהזיפור הזכירה לה את סבתא שלה, שנקראה גם היא שרה, גם היא נפטרה בגיל צעיר וגם היא היתה אישה יוצאת דופן, אותה לא זכתה גאות להכיר. 

לאתר קו הדורות