5 בדצמבר 2013

לא, אדוני השר: האחרת היא אני

4 הצעות למשרד החינוך


קצת לפני חופשת חנוכה הודיעו שר החינוך ושר האוצר על ההחלטה להפעיל קייטנות לימודיות במסגרת בתי הספר במשך שלושת השבועות הראשונים של חודש יולי 2014, שזכתה בפיהם לכותרת הקצרה והפופוליסטית "קיצור החופש הגדול". "זה לא פיילוט", הבטיחו שי פירון ויאיר לפיד במסיבת העיתונאים והעיתונאיות, "זו מהפכה שתשנה את השפה במדינת ישראל".

תמונה בדף הבית "האחר הוא אני". רק על התמונה הזו אפשר להעביר שיעור שלם

כל יוזמה להגברת ההלימה בין ימי החופשה בבתי הספר, במיוחד היסודיים, לבין מספר ימי החופשה של רוב השכירים והשכירות היא מבורכת. ודאי לשם הפחתת נטל התשלומים לקייטנות, עירוניות או פרטיות. אך מדוע לא לדייק? שנת הלימודים לא באמת תסתיים ב-21 ביולי במקום ב-30 ביוני, והמסגרת תפעל באופן וולונטרי. על היוזמה לקיצור החופש הגדול עוד בימי גדעון סער נכתב ועוד ייכתב. אך במקרה של פירון ולפיד, לא מדובר רק על היומרה (או: היוזמה) לקצר את החופש. העניין הוא היוזמה (או: היומרה) לחולל מהפכה באמצעות שינוי שפה.אם שר החינוך ושר האוצר רוצים לחולל מהפכה, ובצדק הם מציגים את שינוי השפה בתור כלי אפקטיבי לעשות את זה, מוטב למצוא זירה לפעולה בה לא שינוי השפה לא יישאר רק בתור הכותרת ואפילו יומרה. הנה 4 הצעות: 

1. אמנם שנת הלימודים נפתחה לפני כשלושה חודשים, אך עדיין לא מאוחר לתקן את השם שנבחר לנושא המוביל של משרד החינוך השנה מ"האחר הוא אני" ל"האחר/ת הם אני". "האחר" האולטימטיבי הוא האישה. והאישה נעשית כזו ולא נולדת כך. הסביבה היא שמנתבת אותנו לתפקידים המסורתיים כבר בגיל הרך. גם מחקרי מוח כבר הראו שאין דבר כזה מוח של אישה ואין דבר כזה מוח של גבר. 
  
2. בהנחה שבמילה "האחר" הכוונה היא להשתייכות לקבוצת מיעוט בחברה בישראל, צריך לכלול בהצגת התכנית באתר משרד החינוך התייחסות ישירה ומפורשת לקבוצת המיעוט הגדולה ביותר, גם בישראל, מבחינה מספרית. זאת לצד "היחסים בין יהודים לבין ערבים" (בעצם, למה לא פלסטינים?), "היחסים בין יהודים דתיים לבין יהודים לא דתיים" (ולמה לא חופשיים? או: חילוניים?) ו"יחס החברה לאנשים בעלי נטיות מיניות שונות". תרגום האמנה לערבית, כמו גם ההתייחסות ללהט"בים, כמובן מבורכות, אך מיעוט אינו תלוי רק בגזע ובדת. כרגע, נשים הן לא בתכנית.

3. צריך לתקן את הניסוח של האמנה "האחר הוא אני" כך שתפנה הן לנשים והן לגברים. כרגע מוצגים בה "השותפים למעשה החינוכי" שהם "תלמידים, מורים, אנשי חינוך והורים", ו"החתומים מטה מתחייבים" בין היתר "לגלות הבנה ורגישות לצרכיו של האחר". עמוד האמנה באתר המשרד כולל קישור להוספת חתימה: לחיצה על הקישור מובילה לעמוד שכותרתו "פרטי החותם" ויש לסמן האם "הנך תלמיד". מותר לקוות שבמשרד החינוך התכוונו גם לתלמידות ומורות, הם פשוט לא שמו לב.

חומר ללמידה ולמבחן המציאות

4.  לנוכח הפמיניזציה שעבר מקצוע ההוראה כבר לפני שנים, להנחות את הנהלות בתי הספר להחליף את השלט בכניסה לאחד המרחבים החשובים ביותר במוסדות החינוך מ"חדר מורים" ל"חדר מורות ומורים". תיקון זה יגביר את מידת ההלימה בין הפונקציה שממלא מרחב זה בעשרות השנים האחרונות במרבית בתי הספר בישראל לבין המציאות העכשווית כפי שהיא מתקיימת בפועל. הארגונים המייצגים את עובדי ועובדות ההוראה בארץ ממשיכים לנקוט לשון זכר. למשל, באתר אופק חדש של הסתדרות המורים פועל "בלוג מורים". אך במקרה של ארגונים אלה ייתכן שלצד שימור המורשת  (הסתדרות המורים נוסדה לפני יותר ממאה שנה, ארגון המורים נוסד בשנת 1958) זהו ביטוי לניסיון לשמור על יוקרת המקצוע. לא פלא: מחקרים כבר הראו מזמן שפמיניזציה של מקצוע מבטאת ירידה בשכר והפחתה במעמדו. אך בעבור משרד החינוך, שעל אף הכרסומים בתחומי אחריותו עדיין לא הופרט באמת, זהו פוטנציאל להנכיח שינוי במערכת יחסי הכוח העומדת ביסודה של החברה.

הורים, שברו את המונופול 
כך העליתי ערך: פוסט אורחת 
ככה מחנכות בנות (לא) לשתוק

סדנאות והשתלמויות בנושא אי השוויון בין המינים בחברה בישראל, הגדלת מרחב הפעולה של היחידה למגדר ולשוויון בין המינים במשרד החינוך  והחלת חינוך מגדרי ומגדר בחינוך מגן הילדים ועד השלמת הלימודים במוסד להשכלה גבוהה חיוניות תמיד. אך שינוי בשפה הוא דקדוק בגדולות שאינו תלוי תקציב, והוא אינו תהליך הזר למשרד החינוך. שיעור טבע הוא כבר מזמן שיעור מדעים, שיעור עברית נקרא שיעור שפה, ציור הוא אמנות ובשנים האחרונות נוספו שיעורי מורשת. עכשיו מוטב לאמץ שיעור במגדר, שבכדי לקיימו אין צורך בהוספה על שעות במערכת, אלא כהנחייה כוללת.

אם שר החינוך כבר הולך על הכותרת ורואה בה את העיקר, טוב יעשה כשישכיל לנסח כותרת שעצם קיומה הוא פעולה חינוכית. במקרה של המגדר תהיה זו כותרת שתשקף באמת את המצב בשטח, תשנה תודעה ותעלה מודעות. לא ניסוח פופוליסטי יהיה זה, אלא מעשה פוליטי אמיץוגם זה לא יהיה פיילוט, אלא מהפכה.

מה עובר על "תרבות ישראל ומורשתו"
אחותי, זה לא סחר הוגן 
מבחן עצמי בחינוך ומגדר: האם את שמה לב?